עונת השיפוצים

גוטמן מהנדסים: עונת השיפוצים בעולם הבנייה

רבים מאתנו ניצלו את התקופה האחרונה לעבודות שיפוץ דירה או ריענון הנכס – מי בשביל השינוי וההתחדשות ומי בשביל שדרוג והשבחת הנכס. כמומחים בתחום הבנייה אין ספק שאנחנו עדים למגמה חזקה בתחום ה שיפוץ דווקא בעת האחרונה. כל שדרוג של בניין, בית מגורים או מבנה משרדים תמיד עובר דרכנו וזאת הזדמנות לנפץ מיתוס חשוב על שינויים במבנה ומה מותר ומה אסור.

החדשות הטובות הן, שניתן לשנות כמעט את הכל – כן, גם אלמנטים שחשבתם שאי אפשר או "אסור" לשנות, ולהסיר או לפתוח. מה שכן גם אם שכרתם אדריכל תותח, מעצבת פנים מדהימה והמבנה שלכם יד ראשונה – אי אפשר להיכנס להרפתקת שיפוץ בית או שיפוץ דירה בלי להתייעץ עם מהנדס קונסטרוקציה. בכל מקרה וכל שיפוץ, חייבים להתייעץ עם מהנדס קונסטרוקציה מנוסה על מנת שייתן תשובות מושכלות שלא יסכנו את עמידות המבנה ואת המשתמשים בו.

כל שיפוץ בית או שיפוץ דירה מחייב מהנדס בניין

שיפוץ בית או שיפוץ דירה הוא לעתים רבות עניין מורכב, בעיקר אם הוא כולל שבירת קירות, הסרת עמודים, תוספת קומות, פתיחת תקרה ועוד. עוד לפני שבחרתם ב קבלן שיפוצים חשוב מאוד להיוועץ עם מהנדס קונסטרוקציה על מנת לוודא ששינוי הרצוי (האדריכלי או הרעיוני) גם אם התכנון נעשה על ידי אדריכל, לא יגרום נזקים לבניין.


הסרת אלמנט קונסטרוקטיבי (השייך לשלד המבנה ואחראי לחלוקת העומסים עליו) ללא תכנית חיזוק חלופית יכול לגרום לסכנה בטיחותית ממשית וגירמת נזקים בלתי הפיכים (סדיקה ושקיעה) ואף לקריסת המבנה כולו. מי שיכול לדעת האם עמוד, קיר או קורה הם חלק משלד המבנה הוא מהנדס הקונסטרוקציה (מהנדס בניין מוסמך עם התמחות בקונסטרוקציה) הגוף המקצועי בתחום הבניה שיכול לספק תשובות הנדסיות מה ניתן להסיר במבנה, מה ניתן להוסיף לו וכיצד, חישוב עומסים וחלוקתם על האלמנטים השונים ועוד.


גם אם השיפוץ לא מצריך שינוי המבנה הקיים, אלא רק תוספת קטנות כמו הוספת בריכה או גינת גג חשוב מאוד להתייעץ עם מהנדס בניין לפני כל תוספת. זאת על מנת לוודא שהשינויים המתכוננים לא יגרמו לנזק או יפגמו בבטיחות המבנה בגלל עומס נוסף שלא נלקח בחשבון בתכנון ובניית המבנה המקורי ללא התוספות או השינויים.


בהתאם לסדר הגודל של השיפוץ כדאי ללקוח להחליט מתי אפשר להסתפק בשיפוצניק ומתי צריך לשכור שירותי אדריכל או מעצב פנים. במידה ונעשה שינוי בסדר גודל קטן במבנה הקיים לא תמיד חייבים להיעזר בשירותי אדריכל, אך אדריכל הוא לא רק בעל ידע מקצועי רחב יותר, אלא גם מרכז תחתיו את כל היועצים של הפרויקט ויכול לחסוך לכם הרבה כאב ראש וזמן ולהגיע לתוצאה סופית איכותית יותר.

שיפוץ בית או שיפוץ דירה - מה מותר ומה אסור להרוס?

אצלנו מהנדסי הבניין נהוג לומר שאין דבר שאי אפשר לעשות, השאלה היא האם מה שניתן לעשות הוא כדאי כלכלית. בניגוד לדעה הרווחת שלא ניתן להסיר קיר או עמוד תומך, או שישנם אלמנטים קונסטרוקטיביים שלא ניתן להרוס כלל, ניתן להסיר עמודים נושאים במבנה וגם לעשות שינוי ביסודות המבנה בצורה בטיחותית מבלי לערער את חוזק ועמידות המבנה. אם ישנה תכנית חלופית המעבירה את משקל הנשיאה של האלמנט הקונסטרוקטיבי אותו רוצים להסיר הכל אפשרי. הפקטור החשוב הוא כיצד לעשות זאת חכם ונכון, ולשקול האם השינוי הוא כדאי. ישנם מקרים בהם הפתרון להזזת עמוד קונסטרוקטיבי ובניית קורות תומכות במקומו יהיה בעלות גבוהה מאחר ולרוב על מנת להסיר קורה או עמוד תומך יש צורך בפתרון הנדסי יצירתי, קבלן וצוות מקצועי ששכר עבודתם יקר.


כדי להסיר עמוד נושא, יש צורך להעביר את המשקל שאותו הוא נושא למקומות אחרים לפני הסרתו. הדוגמה המקובלת ביותר היא העברת העומס שנושא מעמוד לעמודים סמוכים על ידי קורה (בטון או פלדה – לרוב פשוט יותר לעשות זאת באמצעות קורות פלדה, אך לפעמים דווקא בטון הוא הפתרון הנכון יותר) כשעל מהנדס בניין לבדוק כי העמודים הסמוכים יכולים לעמוד בתוספת העומס. הדרך לעשות זאת היא לתמוך את התקרה עם תמיכות זמניות, לבצע העבודות לפי התכנון הקונסטרוקטיבי ולשחרר את התמיכות הזמניות.

מה קורה אם אין תכניות קונסטרוקציה מקוריות של המבנה?

כשאנחנו מתבקשים לייעץ לאדריכל או לקוח  בתכנון שיפוץ אנחנו נעזרים בתוכניות לביצוע של מתכנן השלד של המבנה המקורי. לרוב מה שיש בידי הלקוח הם התכניות האדריכליות והן לרוב לא מספקות מידע לגבי שלד המבנה . גם אם אין את התכניות השלד לביצוע, יש בדיקות שניתן לעשות על ידי מכונים לבדיקות אל הרס כדי למפות את  שלד המבנה , יש היום מכשור מקצועי לגילוי שלד המבנה העורך מיפוי של הבטון והפלדה הקיימים במבנה. כאשר מדובר בשיפוצים בסדר גודל קטן אין צורך במיפוי זה, אך במקרים של מבנים ישנים מאוד, או במקרים של שיפוצים מורכבים אנחנו מבקשים אותם על מנת שלא יהיו הפתעות גדולות באמצע השיפוץ שידרשו לשנות את התכנון והביצוע תוך כדי עבודות שטח.

 

אם גם אתם נמצאים לפני פרויקט שיפוץ דירה או שיפוץ בית גדול או קטן, אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל הצעה מקצועית ומסודרת שתחסוך לכם זמן וכסף.